11.04.2013

ЦЕ ПЕРЕМОГА!

Наказ Мінекології №294 визнано таким, що втратив чинність!
Pішення від 04.03.2013 № 10 “Про необхідність усунення Міністерством екології та природних ресурсів України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України від 11.09.2003 № 1160-IV “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”Керуючись частиною третьою статті 27 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва прийнято рішення “Про необхідність усунення Міністерством екології та природних ресурсів України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України від 11.09.2003 № 1160-IV “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” шляхом визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.07.2002 № 294 “Про затвердження Інструкції про розгляд заявок та надання дозволів на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів”.
ЕКСПЕРТНИЙ ВИСНОВОК

за результатами громадської експертизи діяльності
ДЕРЖАВНОЇІНСПЕКЦІЇ ЗАХИСТУ РОСЛИН АР КРИМ
з попередженняотруєнь людей пестицидами та агрохімікатами

Про нараду-семінар з питань фітосанітарії у Полтаві

2 грудня у Полтавському аграрному університеті відбулася подія. З півсотні святково одягнених людей заповнили ошатну аудиторію. Захід відкрив в.о. губернатора Полтавщини Замикула В.В. Це символічно для області,яка вийшла у лідери зернового виробництва і заклала в амбари країни 5 млн збіжжя, увага до питань фітосанітарії з боку керівників області завжди на високому рівні як, власне, і якість інформації, що надана гостями з Києва та представниками контролюючих органів Полтавщини, вченими з університету.

Під час наради була вручена нагорода Мінагропрому – Знак пошани- члену дирекції ВГО «Фумігаційна асоціація» Гавлинському Петру Пантелійовичу. Відповідь прозвучала у віршованій формі, що свідчить не лише про високі результати у виробництві, а й високий дух наших флагманів !!!

Результатом навчання стало вручення Посвідчень 51 учаснику про отримане право працювати з пестицидами та агрохімікатами.
Зазначений захід не мав би такого гучного успіху, аби не підтримка партнерів- Української асоціації фумігації та захисту рослин.

 

 

ЕКСПЕРТНИЙ ВИСНОВОК

за результатами громадської експертизи діяльності
ДЕРЖАВНОЇІНСПЕКЦІЇ ЗАХИСТУ РОСЛИН АР КРИМ
з попередження отруєнь людей пестицидами та агрохімікатами

Мета громадської екпертизи:

 • покращення державної політики у сфері захисту рослин;
 • встановлення причин та умов, які призводять до трагічних випадків у результаті застосування пестицидів та агрохімікатів;
 • підготовка пропозицій щодо підсилення гарантій щодо захисту життя та здоровя людей та чистоти довкілля.

Об´єкт громадської експертизи:діяльність Державної інспекції захисту рослин АР Крим з питань попередження отруєнь людей пестицидами та агрохімікатами.

Привід для громадської експертизи: отруєння з летальним наслідком дитини в с. Медведівка Джанкойського району АР Крим препаратом “Селфос”.

Строки проведення:грудень – лютий 2011 – 2012 р.р.

Громадські експерти:

 1. Підберезняк Тамара Василівна – керівник експертної групи, президент ВГО “Фумігаційна асоціація”
 2. Калінін Євген Володимирович – громадський експерт, голова правління Української асоціації фумігації і захисту рослин
 3. Дергач Ольга Олександрівна – громадський експерт.

Відомості про оргагізацію, що ініціювала експертизу:

Всеукраїнська громадська організація “Фумігаційна асоціація”.

01033, м.Київ, вул.Саксаганського, 1 (050) 810-84-37

Під час проведення громадської експертизи були вивчені наступні документи:

 1. Закон України “Про пестициди та агрохімікати”
 2. Закон України “Про захист рослин”
 3. Положення про Головну державну інспекцію захисту рослин України
 4. Доповідні записки від керівників районних інспекцій захисту рослин щодо оперативного реагування на нещасний випадок в Джанкойському районі шляхом розміщення статей в місцевих газетах та проведення роз´яснювальної роботи.
 5. Перелік суб´єктів господарювання, які проводять господарську діяльність у сфері захисту рослин станом на 15.09.2011р.
 6. Витяги з “Журналу видачі посвідчень”, “Журналу видачі допусків”, “Журналу регістрації допусків” за 2011 рік.
 7. Витяг з “Журналу регістарції посвідчень” за 2011 рік по Сімферопольському району.
 8. Інформація про виконання державного контролю станом на 13.12.2011р.
 9. Відомость про кількість допусків та посвідчень на право роботи з пестицидами та агрохімікатами станом на 01.01.2012р.
 10. Перелік сертифікованих зернових складів АР Крим.
  – Наказ КМУ України №158 від 27.05.1996р. “Про затвердження програми навчання працівників, робота яких пов´язана з організацією та безпосереднім проведенням робіт по транспортуванню, зберіганню, застосуванню, торгівлі пестицидами та агрохімікатами”.
 11. та інші документи.

У ході експертизи встановлено:

10 грудня 2011р житель с.Медведівка Джанкойського району АР Крим Фастовець Олександр Миколайович, що орендує 60 га землі та займається виробництвом зерна, провів хімічну обробку зерна (фумігацію) препаратом “Селфос”, який, з його слів, був придбаний на ринку м. Сімферополя. Зерно зберігалося в гаражі, що прибудований до жилого будинку. Його 4-річна донька відчула себе погано, її доставили до районної лікарні, де надана допомога і запропоновано стаціонарне лікування, від якого батьки відмовилися. По дорозі додому дитина померла. За попередніми даними компетентних організацій, смерть наступила внаслідок отруєння фумігантом. Громадянин Фастовець не мав права застосовувати препарат.

Беручи до уваги вищезазначенідокументи та обставини, встановлені під час громадської експертизи, екпертами був зроблений такий загальний висновок:

1. Причинами трагічних випадків з летальними наслідками від отруєння фумігантами Є НЕКОРЕКТНЕ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ГОСПОДАРЮВАННЯ, ПОВ´ЯЗАНИХ З ПРОВЕДЕННЯМ РОБІТ ЗІ ЗНЕЗАРАЖЕННЯ (ФУМІГАЦІЇ) ОБ´ЄКТІВ У ГАЛУЗІ ФІТОСАНІТАРІЇ, що виражається,насамперед, недосконалістю законодавчої та нормативно-правової бази, що призводить до розмивання функцій державного нагляду ( контролю) за дотриманням регламентів торгівлі,зберігання, транспортування та застосування засобів захисту рослин, зокрема, фумігантів :

– відсутнє державне регулювання з боку Мінагрополітикита продовольства України діяльності по знезараженню ( фумігації ) об´єктів всередині країни ( в господарствах, на сертифікованих складах роботи виконуються особами без допусків до робіт). Посвідчення (допуски) працівників, робота яких пов´язана з організацією та безпосереднім проведенням робіт по транспортуванню, зберіганню, застосуванню, торгівлі пестицидами та агрохімікатами, є адміністративною послугою, що видається за проханням заявника, тобто, не є обов´язковим дозвільним документом, державою не контролюється.

– відсутні будь-які сучасні регламенти та інструкції щодо методик та технологій виконання знезаражувальних робіт в складах, в елеваторах, на транспорті і т.д. Єдиний в Україні регламентуючий документ стосовно знезараження зернових складів – пункти 6.11.24 Технічного регламенту зернового складу- безнадійно застаріли і не пригодні для практичного застосування.

2. Недосконала система навчання та підвищення кваліфікації працівників,робота яких пов´язана з організацією та безпосереднім проведенням робіт по транспортуванню, зберіганню, застосуванню, торгівлі пестицидами та агрохімікатами. Навчання проводиться згідно Наказу Міністерства сільського господарства і продовольства України №158 від 27.05.1996 року. Застаріла програма навчання не відповідає сучасним технічним вимогам та умовам ведення господарської діяльності у сфері захисту рослин.

3. Одною з основних причин трагедії стала відсутність системи просвітництва широкого загалу – населення та суб´єктів господарювання – про надзвичайно токсичну дію фумігантів, що призводить до катастрофічних наслідків загибелі людей.

4. Відсутня система взаємозв´язків з іншими функціонуючими структурами у сфері фітосанітарії, а саме з Держкарантином, Державною хлібною інспекцією.

Експертні пропозиції:

– вжити термінових заходів щодо гарантування безпеки здоров´я людини та охорони довкілля при здійсненні процедур по захисту рослин. Пріоритетом діяльності вважати широку просвітницьку роботу з питань безпечного поводження з пестицидами та агрохімікатами, для чого:

– взяти до неухильного виконання Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України №640 від 21 листопада 2011р. “Про організацію навчання з питань фумігації”

– створити міжвідомчі робочі групи у складі представників державних органів виконавчої влади, що уповноважені Законом України “Про пестициди і агрохімікати” реалізувати державну політику у сферах діяльності, пов´язаних з пестицидами і агрохімікатами, представників громадських організацій, науковців, засобів масової інформації, розробити дієві програми по впровадженню обізнаності населення про правила безпеки при поводженні з хімічними речовинами, що застосовуються для захисту рослин.

2. З метою недопущення трагічних випадків отруєння людей пестицидами на території України, беручи до уваги типовість недоліків роботи по попередженню трагічних випадків отруєння людей пестицидами, органам виконавчої влади в аграрному секторі України, науковим закладам , громадським організаціям об´єднати зусилля в запобіганні подібних випадків шляхом:

– організації просвітницьких та навчальних заходів, як то : проведення конференцій та семінарів для виробників та користувачів фумігантів, представників зернових складів, суб´єктів, що працюють з пестицидами та агрохімікатами.

– введення громадської атестації осіб, пов´язаних із застосуванням пестицидів та агрохімікатів, на право виконання ними робіт зі знезараження (фумігації). Українській асоціації фумігації та захисту рослин, Всеукраїнській громадській організації “Фумігаційна асоціація” створити орган з громадської атестації, розробити регламент її проведення.

3. Державній ветеринарній та фітосанітарній службі налагодити систему просвітництва серед населення шляхом проведення роз´яснювальних робіт, розміщення інформації про небезпечність несанкціонованого використання пестицидів в засобах масової інформації.

4. Державній ветеринарній та фітосанітарній службі дотримуватися системи жорсткого контролю за виробництвом, торгівлею, транспортуванням, зберіганням та застосуванням пестицидів та агрохімікатів. Створити робочу групу за участі громадських організацій для взаємодії з органами виконавчої влади для забезпечення нагляду (контролю) у сферізахисту рослин.

Підберезняк Т.В.

Калінін Є.В.

Дергач О.В.

 

Вопрос ассоциаций

Нам поступают многочисленные вопросы о, якобы, разделении Фумигационной ассоциации на две. Разъясняем.

НИКАКОГО РАЗДЕЛЕНИЯ ВСЕУКРАИНСКОЙ ОБЩЕСТВЕННОЙ ОРГАНИЗАЦИИ “Фумигационная ассоциация” не произошло. Создано хозяйственное общество Украинская ассоциация фумигации и защиты растений, которое не имеет никакого отношения ни к общественной организации, ни к всеукраинскому статусу. Функционерами этого хозобщества являются Талала С. и Калинин Е. Конкуренции ни Фумигационной ассоциации, ни фумигационным компаниямэто объединение не составляет.

Підприємець – не дійна корова!

Не дайте себе “доїти”!

Дасте – від вас не відчепляться!

22 вересня 2011р президент асоціації Тамара Підберезняк взяла участь у практикум «Строим бизнес ассоциации: лучшие практики и следующие шаги». Серед виступаючих була зокрема і Оксана Продан, яка розповідала про повноваження владних органів при проведенні “перевірок” (наболіла тема для українського легального бізнесу).

Червоною ниткою на практикумі проходила тема наявності корупції та необхідності боротьби з цим злом. В усіх країнах є спільне: головна причина корупції – готовність людей здобувати собі примарні преференції. І головна закономірність: Якщо ти хоч раз дав хабара або відкат, тебе зарахували до рядів донорів і побори будуть рости, а в момент відмови тебе просто знищать!!!

Інакше не буває.Мораль: не мрійте, що ви щасливі обранці, здатні платити мзду. Колись цьому буде сумний кінець.

 

С.І. Мельник – знову заступник аграрного міністра

Президент України Віктор Янукович указом № 568/2011 від 11 травня 2011 року призначив МЕЛЬНИКА Сергія Івановича заступником Міністра аграрної політики та продовольства України – керівником апарату.
Офіційне Iнтернет-представництво Президента України