В стратегії Президента відсутня екологічна складова?

 

Одна з топ-новин останнього тижня – оприлюднена Петром Порошенком програма розвитку України “Стратегія 2020».

29 вересня у стінах Києво-Могилянської академії відбулось публічне обговорення програми.

Конференц-зал Могилянки був заповнений студентами, викладачами, громадськими активістами та журналістами. На численні запитання публіки відповідав заступник глави Адміністрації Президента України, голова виконавчого комітету Національної ради реформ Дмитро Шимків.

Звісно, не щодня випадає нагода поспілкуватись про наболіле з представником вищої влади. Маючи честь представляти ВГО «Фумігаційна асоціація», хотілось почути, наскільки команда Президента приділяє увагу чистоті довкілля, якості продуктів харчування, від чого великою мірою залежить здоров’я нації, адже ні для кого не секрет, що споживач абсолютно не захищений від надмірної кількості пестицидів у зерні, від канцерогенних домішок, наявність яких пересічний споживач не в силі «розшифрувати», купуючи продукти в супермаркеті. То  чи є надія, що держава  візьме нарешті на себе функції контролю за виробниками продуктів споживання?

На мій великий подив, Дмитро Анатолійович відповів, що реформ усього 63, а було ще більше, тому йому довелось від багатьох відмовитися, а озвучена мною  проблема не є …пріоритетною.

– Так що ж, виходить, здоров’я нації не є пріоритетним для держави?

– Це питання охорони здоров’я, – відмахнувся Шимків.

– Даруйте, це питання комплексне, у якому мають бути поєднані екологія і аграрний сектор, а охорона здоров’я займається вже наслідками порушень у цій сфері. Так усе таки, щодо контролю за екологічною чистотою продуктів харчування…

  • А ви не чекайте допомоги від держави.
  • А ми й не звикли чекати…

 

От такий відбувся діалог, ключові тези я б сформулювала так: здоров’я нації та чистота довкілля не є пріоритетними для влади; держава не збирається контролювати корпорації, які в яскравих обгортках пропонують нам канцерогени та інші не сумісні зі здоров’ям домішки.

Загалом від обговорення реформаторських планів Президента у мене (та й не лише у мене!) залишився присмак банальності і популізму, відчувалося, що виборчі перегони у самому розпалі. Зрештою, мабуть підняті мною питання були з точки зору високопосадовців недоречними, оскільки за  оприлюдненими даними, «реалізація програми Порошенка дозволить Україні увійти до Топ-20 країн у рейтингу Світового банку з легкості ведення бізнесу». Так до чого ж тут здоров’я, чистота продуктів харчування та екологія? Як відомо, великий бізнес в Україні далекий від такої «лірики».

Разом з тим, в рамках програми «Стратегія 2020» «створені експертні групи у сфері здоров’я та середовища проживання». До того ж, вчитуючись у агітки, які були роздані присутнім у залі під заголовком «Українська ідея. Гідність. Свобода. Майбутнє» я таки відшукала означені мною теми: «Реформи якості та безпеки харчової продукції» та Програма збереження навколишнього середовища». Так що ж, я помилилася? Таки команда Президента потурбувалася і про ці складові, без яких неможливо уявити життя українських громадян? Але тоді чому ж пан Шимків такий неуважний до цих проблем? Чи це лише пусті слова нам глянцевому папері, а насправді цим «дріб’язком» ніхто не буде займатися? Втім, я була б рада помилятися, адже наш президент має репутацію людини прогресивної, якого в Європі мають за свого, тож мабуть він знає, що виборні програми європейських політиків неможливі без екологічних акцентів.

Але що гадати? Як би там не було, а ми, громадські активісти, маємо нарощувати м’язи, тренувати вольові якості та зовсім не сподіватися на владу, яка тріумфально крокує до нових звершень, переступаючи через старі проблеми.

Анжеліка Комарова