Голові Держслужби України
з регуляторної політики та підприємництва
Бродському М.Ю.

Шановний Михайле Юрієвичу!

Дозвіл Мінекології, передбачений Постановою КМУ від 20 червня 1995р № 440 , дублює дозвільні документи Державної санітарної служби України, Держгірпромнагляду та Міністерства аграрної політики та продовольства. Зазначеній Постанова потребує приведення у відповідність до ряду законів України, що регулюють господарську та підприємницьку діяльність.

Згідно Указу Президента України від 09.12.2010 “Про оптимізацію системи ЦОВВ” реорганізація проводиться з ціллю УСУНЕННЯ ДУБЛЮВАННЯ повноважень та фукцій ЦОВВ, зокрема, дозвільних, а ситуація, що склалася, не відповідає цій меті.Адже регулятором діяльності з пестицидами та агрохімікатами визначено Держветфітослужбу України, ліцензійним органом –Мінагропрод.Мінекології дублює дозвільні функції цих відомств.

Просимо Вас:

 1. ВЖИТИ дієвих заходів до скасування або приведення у відповідність до Законів України Постанови КМУ від 20 червня 1995р № 440.
 2. НАДАТИ роз´яснення щодо необхідності отримання дозволів для виду діяльності – фумігація (знезараження) об´єктів регулювання.
  Вважаємо, що, згідно Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру», крім Ліцензії на згаданий вид діяльності слід отримати дозволи:
  37).Дозвіл на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, в тому числі продуктів біотехнологій ( ЗУ “Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення”,ст.25
  48). Дозвіл на початок виконання робіт з підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, обладнання, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.( ЗУ “Про охорону праці”), видає Держгірпромнагляд.
 3. НАДАТИ роз´яснення щодо територій, на які поширюється дія документів дозвільного характеру, виданих територіальними дозвільними центрами та дозвільними органами. Наприклад, чи поширюється дія Дозволу, виданого обласною Державною санітарно-епідеміологічною службою, на територію інших областей, а також Чорноморський басейн?

З повагою,
Президент ВГО “Фумігаційна асоціація” Т. Підберезняк

 


Звернення
членів ВГО “Фумігаційна асоціація”,
Української асоціації фумігації та захисту рослин
до Президента та Уряду України

м. Київ

31 травня 2012р.

ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ
ЯНУКОВИЧУ В.Ф.
ПРЕМ´ЄР – МІНІСТРУ УКРАЇНИ
АЗАРОВУ М.Я.

Шановний пане Президенте!

Шановний пане Прем´єр-Міністре!

У поточному році, як і у всіх попередніх, зберігаються нестабільні умови ведення господарської діяльності в галузі знезараження рослинної продукції. Безнадійно застаріла, а в деяких випадках взагалі відсутня нормативно-правова база для здійснення даного виду діяльності, незрозумілі умови регулювання і обмеження. Впорядкування вимагає і ліцензування, умови якого містять відомчі протиріччя, не відповідають принципам дерегуляції господарської діяльності. Нас хвилює недосконалість системи професійної підготовки та перепідготовки спеціалістів ,відсутність аналітичних досліджень та грунтовних оцінок внутрішнього ринку фумігації.
Знезараження в Україні здійснюється практично тільки за рахунок підприємницької ініціативи. Недостатність уваги уряду до проблем збереження врожаю призводить до втрат майже 30% державних запасів зернових, істотного зниження харчових, фуражних та посівних якостей зерна. Безграмотне та безконтрольне використання пестицидів фумігантної дії призводить до погіршення навколишнього природного середовища, загрожує життю та здоров´ю людини.

Непоодинокими стали отруєння людей фумігантами з летальними наслідками, лише за останні 2 роки смертельні випадки зафіксовані на Миколаївщині, Одещині, в Криму.

Неконтрольований обіг пестицидів досяг загрожуючих масштабів. Масові отруєння людей на виробництві стали майже системою.
Причиною надзвичайної ситуації, що склалася, бачимо у відсутністі системної роботи по державному регулюванню внутрішнього ринку пестицидів та знезараження рослинної продукції.

До цього часу не створений фітосанітарний підрозділ у складі Держветфітосанітарної служби, як того вимагає Указ Президента України Віктора Януковича “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” №1085 від 9.12.2010р. Не виконується Постанова КМУ від 22.02.2012р.№ 125 “Про утворення територіальних органів Державної ветеринарної та фітосанітарної служби”, де вказано утворити шляхом злиття – державні інспекції з карантину рослин та державні інспекції захисту рослин.

Вважаючи поточний стан з обігом фумігантів в Україні надзвичайним

ВИМАГАЄМО:

 1. Негайно вжити заходів щодо нормалізації функціонування ринку пестицидів та агрохімікатів та знезараження (фумігації) в Україні.
 2. Впорядкувати обіг пестицидів (особливо препаратів 1 класу небезпеки – фумігантів), заборонити несанкціоноване застосування фосфідів у сільськогосподарському виробництві.
 3. Невідкладно укомплектувати департамент фітосанітарної безпеки Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України кваліфікованими спеціалістами, забезпечити його системне функціонування згідно Положення про Державну ветеринарну та фітосанітарну службу.

Президент ВГО “Фумігаційна асоціація”                                         Т.Підберезняк

Голова правління УАФЗР Є.                                                                                     Калінін

 

ЗАЯВА

Дирекції ВГО “Фумігаційна асоціація”
у зв´язку з ситуацією на Вапнянському елеваторі

Хімічна обробка зернових складів від шкідників запасів як галузь захисту рослин потребує значного покращення.
На жаль, вся справа тримається лише на підприємницькій ініціативі і не регулюється державою належним чином. Недостатньою є законодавча, нормативно-правова та методологічна база зазначеної галузі. Пункти технічного регламенту, що стосуються знезараження, безнадійно застаріли і базуються на законодавстві СРСР. Крім того, є питання щодо дозвільної та контрольно-наглядової систем.
Асоціація неодноразово зверталася до Уряду України та профільного міністерства з проханням врегулювати зазначені проблеми, але, на жаль, отримувала лише формальні відписки.

Ситуація з наявністю довгоносиків на Вапнянському елеваторі, де в усіх проблемах звинуватили фумігаційну фірму, свідчить про нагальну необхідність проведення міжвідомчої наради за участі державних органів, суб´єктів господарювання та ВГО “Фумігаційна асоціація” для аналізу ситуації та вжиття дієвих заходів щодо поліпшення фітосанітарного стану на зерноприймальних та зернопереробних підприємствах України.